Jak podtrzymywać motywację?

Jak podtrzymywać motywację?

17 listopada 2016 Motywacja 0

steeplechase-1033324_1920

Jak podtrzymywać motywację i wytrwać w postanowieniach?

Wzbudzenie poczucia zmotywowania jest dla większości z nas często czymś trudnym. Jednak jak już się tego nauczymy i wejdzie nam to w nawyk, nagle motywacja staje się czymś naturalnym i prostym.

Czym w ogóle jest motywacja?
Motywacja to wewnętrzny stan gotowości do podjęcia określonego działania. To stan chwilowy, który pobudzony, w danym momencie jest bardzo silny, lecz zazwyczaj nie trwa długo i niełatwo jest go podtrzymać, czy przywołać z powrotem.

Co więc może pomóc Ci podtrzymać stan zmotywowania?

 1. Motywuj się do działania z samego ranka. To pozwoli Ci wprowadzić organizm w stan pobudzenia, gotowości do przezwyciężania trudności i nakręci Cię pozytywnie. Jak zaczniesz od początku dnia realizować choćby małe cele, łatwiej będzie Ci przejść do większych działań, a każde zrealizowane zadanie zmotywuje Cię bardziej do podjęcia kolejnych wyzwań i osiągania kolejnych celów.
 2. Gdy odczuwasz motywację – od razu działaj, nie daj jej odlecieć.
 3. Jeśli jesteś wzrokowcem, napisz swój główny cel/marzenie i przyklej w miejscu, na które spoglądasz każdego dnia.
 4. Planuj – codziennie wieczorem spisuj kroki/zadania jakie wykonasz dnia następnego, nawet te najmniejsze.
 5. Ćwicz dyscyplinę – sporządź swój własny, wewnętrzny regulamin, którego będziesz się trzymać.
 6. Otaczaj się ludźmi, którzy dążą do podobnych celów lub znajdź osobę, która będzie dla Ciebie wsparciem.
 7. Myśl pozytywnie o sobie i swoich osiągnięciach. Wierz w siebie i powtarzaj sobie, że dasz radę.
 8. Celebruj każdy, nawet najmniejszy sukces i nagradzaj się za swoje osiągnięcia.
 9. Odpowiedz sobie na pytanie, czy cel, który sobie obrałeś jest dla Ciebie naprawdę ważny. Jeśli tak, to po co chcesz go osiągnąć? Co Ci da? Jakie korzyści przyniesie?
 10. Daj sobie przyzwolenie na gorsze chwile/dni. To normalne, że czasem nie będzie Ci się chciało. Ważne, żebyś szybko wrócił na właściwą dla Ciebie drogę.
 11. Pamiętaj, że aby osiągnąć coś dużego, trzeba wcześniej osiągnąć mniejsze cele, kolejne kroki, które doprowadzą do tego właściwego. Stawiaj sobie realną dla Ciebie poprzeczkę, zacznij od małych kroczków, zobacz jak Ci idzie, zanim zwiększysz obroty.

Pamiętaj, że uniwersalny przepis na motywację nie istnieje. Stwórz swoją własną metodę na podtrzymywanie motywacji – każdy z nas jest inny i na każdego będą działały inne rzeczy, próbuj, eksperymentuj, sprawdzaj, co jest dla Ciebie motywujące, a co nie. Odrzucaj te metody, które się nie sprawdzają, widocznie nie są dla Ciebie, to nic że u większości ludzi się sprawdzają. Stwórz swój własny, indywidualny mix rozwiązań, które zmotywują Cię do działania.

Powodzenia!

Prześlij dalej:

Autor

Anna Raimann:

0 Comments

Daj znać co myślisz!

Twój e-mail nie będzie udostępniony publicznie. Pola wymagane oznaczone są *

Dodaj komentarz